Te gondolkoztál már rajta, hogy találsz meg mondjuk egy tűt a szénakazalban? És ugyanezt az interneten?
Nos, a legegyszerűbb, vagy megmutatják hol van, vagy megkeresem.
Ha megmutatják nincs gond, vagy legalábbis nem az én gondom. De mit csináljak, ha magamtól kell megkeresnie a tűt az intereten?
Erre találták ki a kereső szolgáltatásokat. Meg is kérdeztem Gábor haveromat milyen keresők léteznek. Ő hármat nevezett meg a www.google.com, www.yahoo.com és a www.altavista.com-ot. Sőt a google-nak van .hu-s változata is, majd elmondom ez miért fontos nekünk magyaroknak.
Ez mind szép és jó, de mire tudom és hogyan használni, egy picit ennnek jártam utána.
Mindegyik keresőnek van egy szövegdoboza, amibe begépelve egy adott szót, mint "tű", olyan oldalakat fog keresni, ami foglalkozik valamilyen szinten a tűvel, vagy a webcímében szerepel.
Próbáljuk ki: begépelem, hogy tű és keresés és.... uramatyám egy vagon találat. Azt oldal alján számok haladnak 1től 10-ig ezek, mind oldalszámok. Ennyi weblapon szerepel a tű szó. Mind a három kereső különböző eredménnyel járt. Ezt Gábor is melítette, hogy érdemes több keresőt is használni, mert más-más módon szűrnek.
Volt olyan találat, amiben nem a tű szót találta meg, hanem annak ékezett nélküli változatát is. Nem mintha változtatna bármit is, csak gondoltam megjegyzem.
Tehát, ha olyan oldalra vagyunk kiváncsiak, ami a tűvel a foglalkozik, akkor nem kell az összes honlapot egyesével végig bográszni, hanem a keresők kiszűrik nekünk ezeket, és a mi dolgunk a találatokból kikeresni, melyik az az oldal, amire nekünk van szükségünk. Például a sulinet weblapján elolvashatjuk a tű történetét. :)
De van egy jó hírem a Google-on találtam egy angol nyelvű használati utasítást, mely szerint okosan is kereshetünk:
1. Használjunk kifejezéseket vagy jelzőket vagy ragokat (ez is fontos a pontos keresés miatt), például Keresem a tűt a szénakazalban. Vagy eladó varrótű. Ezzel specializáljuk a találatot. Például az eladó varrótű-re már találtunk is rögtön az első oldalon eladó varrótűt :) Vegyük meg!!
2. Használhatunk segéd jeleket, mint az idézőjel " a pllusz + és a minusz - jel.
": "Keresem a tűt a szénakazalban" akkor csak olyan oldalt fog ajánlani, ahol ez a kifejezés egy az egyben így szerepel.
+: Keresem +tűt +szénakazalban akkor csak azt keresi, hogy a 3 szó szerepeljen valahogyan a szövegben, mindegy milyen elrendezésben.
-: Keresem a tűt a -szénakazalban akkor csak a keresem a tűt fogja keresni a szénakazal kizárásával. Tehát a talált szövegekben szerepelni fog a keresem a tűt, de nem fog szerepeli a szénakazal.
3. Sőt a google-nek van egy mókás gombja (Jó napom van) ha erre nyomunk rá és nem a keresésre, akkor csak egy találatot fog adni, amit ő a legvalószínűbbnek talál, hogy nekünk arra van szükségünk, de ez szerencse kérdése (nem véletlenűl az angol gombon ez szerepel: I'm feeling lucky= szerecsésnek érzem magamat, csak gondolom a magyar fordítók elszúrták :P).
4. Mindegyik keresőn vannak felűl fülecskék, angolul web (honlapok) images (képek) news (hírek) mp3 (zene) videos, shopping (vásárlás) stb, ha rányomunk egy ilyen fülre, akkor a kereső ablakba begépelt szöveget az adott fül témájának megfelelően fog keresni. Például az images/képek fülnél csak képeket fog ajánlani, amin a tű szerepel, vagy egy tu-114-es repülő gép, az ékezet miatt :D
Jah és mielött elfelejtem, a google-nak van magyar nyelvű változata is ennek az az előnye, hogy aki csak magyarul tud az is otthonosan használhatja, illetve kérheti, hogy csak a magyar nyelvű honlapokon keressen a rendszer.